Tartalomjegyzék
A cukkini savanyúság nem olyan ismert és népszerű, mint a csemege vagy a kovászos uborka, vagy akár a savanyú káposzta. Korábban a cukor elterjedése előtt főleg aszalással tartósították a zöldségeket, gyümölcsöket. Az aszalás a legősibb tartósítási eljárás, mely során a gyümölcsökből elvonásra kerül a víztartalom nagy része. Ez korábban napon vagy tűzön aszalással történt, és már a Kínai Birodalomban is alkalmazták.
Ezt a módszert már évezredekkel ezelőtt ismerték és alkalmazták. Az aszalványok táplálkozás élettani jelentősége hamar világossá vált, így az idők folyamán már a modern módszereknek és később a kisüzemi módszereknek köszönhetően, már viszonylag könnyen előállíthatók.
A cukor megjelenésével azonban az aszalást egyre inkább háttérbe szorította a zöldségek, gyümölcsök befőzése. A nyári időszakban főleg cseresznyét, meggyet, őszibarackot, sárgabarackot tettek el télire, lekvárnak is. Ősszel a szilva, körte befőzésének volt nagy hagyománya.
Savanyítani pedig az uborkától kezdve a dinnyén át a paradicsomig, szinte bármilyen zöldséget – így a cukkinit vagy a zöldbabot is – lehet.
Cukkini savanyúság elkészítése
A cukkinit télire lekvárnak is el lehet tenni, de akár savanyúság is készülhet belőle. Ilyen formában kevésbé ismert, de érdemes kipróbálni.
Hozzávalók:
- 2 kg cukkini
- 20 dkg cukor
- 1 fej fokhagyma
- 4 dl ecet
- 1 liter víz
- 1 csokor kapor
- 3 evőkanál bors
- 2 teáskanál só
- befőttesüvegek jól záródó tetővel
Cukkini savanyúság elkészítése lépésről – lépésre:
- A cukkinit alaposan meg kell mosni, meghámozni és vékony szeletekre vágni.
- A vizet mérjük ki egy lábosba, adjuk hozzá az ecetet, a cukrot és a sót.
- Forraljuk fel, majd adjuk hozzá a cukkini szeleteket és főzzük 3-5 percig.
- Az alaposan kimosott, kifertőtlenített üvegek aljára tegyünk jól megmosott kaprot.
- Majd adagoljuk rá a cukkinit, fűszerezzük a borssal és a megpucolt egészben hagyott fokhagyma gerezdekkel és öntsük fel az üveget a forró ecetes lével.
- A tetejére is rakhatunk kaprot, majd zárjuk le jól záródó kupakokkal. (Ha felfordítjuk a lezárt üveget és az nem folyik, akkor jól záródott le.)
- Majd szárazdunsztba tesszük, amíg teljesen ki nem hűl (ez akár 1-2 nap is lehet).
- Ezután már mehetnek az üvegek a hűvös kamrába.
A fent megadott mennyiség tetszés szerint növelhető. Aki erősebben szereti, akár chili paprikát is tehet az üvegekbe.
https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%B6k_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)
Vissza a kategória cikkeihez